Az Európai Unió és a Mercosur – amely Brazíliát, Argentínát, Uruguayt, Paraguayt és Bolíviát – foglalja magában, célja, hogy még az év vége előtt lezárja a hosszú ideje elhalasztott kereskedelmi megállapodás tárgyalásait. A két fél képviselői a Financial Timesnak elmondták, hogy új lendületet kaptak a megállapodás megkötéséhez, annak ellenére, hogy Franciaország továbbra is ellenzi azt, ami hatalmas lépés lehet Európának, hogy csökkentsék Kínától vagy Oroszországtól való függőségüket.
Az Európai Unió kétlépcsős kereskedelmi tervet készít Donald Trump amerikai elnök esetleges második ciklusának kezelésére. A jelenleg Brüsszelben kidolgozás alatt álló stratégia a békéltető megközelítést a büntetővámok megtorlására való készséggel ötvözi.
Olaf Scholz német kancellár és Javier Milei argentin elnök vasárnap Berlinben találkoztak, hogy a két ország közötti gazdasági együttműködésről tárgyaljanak. A megbeszélések középpontjában az Európai Unió (EU) és a Mercosur-országok közötti szabadkereskedelmi megállapodás állt, amelyet Emmanuel Macron francia elnök ellenállása hátráltat - tudósított a Bloomberg.
A Bloomberg cikke szerint Törökország úgy döntött, hogy csütörtöktől teljesen leállítja a kereskedelmét Izraellel. A lépés tovább fokozhatja a feszültséget a Közel-Keleten.
Az Európai Unió meghosszabbíthatja az Ukrajnával kötött vámmentes kereskedelmi megállapodását, miközben figyelembe veszi az aggódó gazdák túlkínálattal kapcsolatos kifogásait. Az Európai Parlament kereskedelmi bizottsága is megszavazta a tagállamok által is támogatott ideiglenes megállapodást, amely javasolja a vámfelfüggesztés és a kvóták egyéves meghosszabbítását, miközben egy vészféket vezetnek be, ha bizonyos termékek importja meghaladja a meghatározott küszöbértékeket. Viszont a Franciaország, Lengyelország és Magyarország által követelt búzakorlátozások nem szerepelnek még a javaslatban.
Gazdatüntetés kezdődött hétfőn Brüsszelben, az agráriumban dolgozók körülvették az Európai Unió főbb irodaépületeit, és nagyobb támogatást követeltek a blokktól.
A South China Morning Post írt arról, hogy Mianmar különutas politikáját próbálja legitimálni a nagyhatalmi találkozókkal. Az ASEAN politikája eddig hatástalannak tűnik, a kiszorított ország eddig képes megkerülni az országszövetség nyomásgyakorlási kísérleteit.
Miután az Európai Unió a múlt héten közzétette a kritikus nyersanyagokról szóló törvénytervezetet, a dél-koreai akkumulátoripari szereplők már javában vizsgálják az esetleges tovagyűrűző hatásokat. Az új uniós javaslat többletterheket róna például a Magyarországon gyártató vállalatoknak is.
A korábbi vámmentesség meghosszabbítása mellett a brit kormány ma egy újabb gazdasági megállapodást írt alá Ukrajnával - írja a Reuters.
Az Egyesült Királyság és az EU több hónapos tárgyalássorozat után megegyezett az észak-írországi protokollról. A brexit utáni kereskedelmi megállapodás az unióval egyelőre még nem léphet életbe, azt a brit parlamentnek is jóvá kell hagynia. A részleteket később jelenthetik be.
Az Európai Unió célja, hogy rekordidő alatt akár öt kereskedelmi megállapodást kössön annak érdekében, hogy biztosítsa jövőjét a tiszta technológiákra való átállában. A kulcsfontosságú nyersanyagok beszerzése, a zöld exportpiacok növelése és a Kínától való függőségének csökkentése a fő prioritások között.
Luiz Inácio Lula da Silva, Brazília újonnan felesküdött elnöke több módon igyekszik kezelni azt a pusztítást, ami Bolsonaro ideje alatt az Amazonas esőerdejében végbement - írja a Politico.
Moszkva megkapta és elolvasta a Volodimir Zelenszkij ukrán elnök által összerakott, 10 pontból álló békeajánlatot, de az orosz vezetés szerint az ukrán elnök „nem akar és nem tud tárgyalni” – írja a CNN Dimitrij Peszkov Kreml-szóvivő nyilatkozatára reagálva.
A francia diplomácia történetében példátlan módon Emmanuel Macron elnök döntésére a francia külügy visszarendelte az amerikai és ausztrál nagykövetet, hogy kifejezze felháborodását a minap bejelentett amerikai-ausztrál-brit tengeralattjáró megállapodás miatt, amely nyomán egy 56 milliárd eurós (!) beszerzési szerződést mondott fel Ausztrália - számolt be péntek éjjel a Reuters. A francia felháborodás a nagykövetek visszarendelésénél súlyosabb következményekkel is járhat: a francia külügyminiszter máris felvetette az MTI szerint, hogy megbízhatatlan az ausztrál fél, miközben az EU éppen most tárgyal velük egy kereskedelmi megállapodásról. Az Európai Bizottság szóvivője egyelőre azt mondta, hogy a konfliktus nem hat ki közvetlenül a folyamatban lévő kereskedelmi tárgyalásokra.
Pandora-szelencéjének kinyílására, a brit koronához hű északír protestánsok évtizedek óta nem látott elégedetlenségére figyelmeztet az unionista paramilitáris szervezetek tanácsának elnöke amiatt, hogy a brexit-megállapodás révén Észak-Írország és az Egyesült Királyság többi része között tényleges határ jött létre, ami komoly fennakadást okozott a kétoldalú kereskedelemben. Az unionisták félelme szerint a jelenlegi helyzet az ír újraegyesítés ügyét segítheti elő. Szakértők szerint azonban Észak-Írország különleges helyzete, miszerint egyszerre tagja az uniós közös piacnak és a brit vámterületnek, hosszú távon jelentős gazdasági előnyökkel járhat, ami az ír újraegyesülésről szóló esetleges népszavazáson akár komoly vonzerőt jelenthet az Egyesült Királyságon belüli maradás mellett.
Amint az várható volt, egyelőre nem mutat nyitottságot az Európai Bizottság arra, hogy a csak néhány hete kialkudott Brexit kereskedelmi megállapodás északír szabályozási részéhez máris hozzányúljanak, ahogy azt szerdai levelében követelte a brit kabinetminiszter, bizonyos átmeneti szabályok 3 hónapról közel 2 évvel való kinyújtása formájában.
A karácsonyi készülődésben jelentős gyengülést és erősödést is láthattunk.
Itthon a Gránit Bank tőzsdére lépése szolgáltatta a legnagyobb izgalmakat.
Németország és az IMF küldte.
Új kabinettel fordulhatnak az új évre.
Folyamatosan mennek előre az oroszok.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?